TitleSzkizofrénia és bipoláris affektív zavar kifejlődése iránt alacsony kockázatot mutató egészséges egyetemisták premorbid szűrése neurokognitív és neurofenomenológiai módszerekkel
Publication TypeJournal Article
Year of Publication2021
AuthorsSzendi I, Bagi A, Szalóki S, Hallgató E, Domján N, Kanka A, Gál BIldikó, Dujmovics-Karcher É, Pásztor H, Jenei T, Kovács C, Bóna O, Pejin A, Daróczy J, Diósi Á, Pajkossy P, Polner BKristóf, Demeter G, Racsmány M, Baradits M, Búzás A, Dér A, Gingl Z, Gyimóthy T
JournalPSYCHIATRIA HUNGARICA
Volume36
Pagination120-121
ISSN0237-7896
Abstract

Bevezetô: Tanulmányunkat pszichózis-spektrum betegség-kockázati tényezôk feltérképezése céljából végeztük. Azt vizsgáltuk, hogy a szubjektív élményváltozások tesztelésén alapuló, önkitöltôs szûrômódszerek találatai kapcsolatba hozhatók-e a betegségspecifikusnak feltételezett változások empirikusan mérhetô mutatóival. Minta és módszer: Online kérdôív alapján leszûrtük a SZTE N=710 fô egyetemi hallgatóját, a bevételi kritériumok alapján kiválasztottak körébôl kialakított csoportok: hangulatingadozásra hajlamosak N=25 fô, különös tapasztalatokra való hajlamosak N=30 fô, átlagos kontrollcsoport N=30 fô. Szûrôtesztek: TEMPS-A, O-LIFE, PDI. Klinikai diagnózis kizárása: SCID-5-CV, SCID-5-PD. Személyiség, temperamentum, ön-élmények, affektivitás: TCI-R, EASE, MDQ, MEQ-SA, BIS/BAS, LAPS. Kognitív felmérés: Raven, DSST, CRT, n-1 back, TMT-B. Aktiváció: aktigráfia + mobil-applikáció. Neurofenomenológia: szelf-ágencia mûszeres vizsgálata, idôintervallum diszkrimináció és idôintervallum (re)produkció. Elektrofiziológiai és laboratóriumi vizsgálatok: eye-tracking, EEG-microstates, allosztatikus terhelés. Legfontosabb eredmények: Ön-élmény zavarok: a betegségrizikós csoportok szignifikánsan magasabb EASE pontszámokat mutattak, mint a kontrollcsoport, a két alacsony kockázati csoport egymástól nem különbözött. Szelf-ágencia: a hibásan tulajdonított válaszok alapján a bipolaritási kockázatot mutatók nem, a szkizotípia-rizikót mutatók viszont eltértek a kontrollcsoporttól (p=0,003). Antiszakkád vizsgálat: a szkizotípia-rizikó csoport elkülönült a kontrollcsoporttól (p=0,002). Aktigráfia: A napi görbék wavelet-analízise alapján a napi strukturáltsági spektrum-eloszlások csoportonként különböznek. A napszaki kumulatív aktivitások eloszlásain alapuló Kolmogorov-Szmirnov teszt minden napszakban megkülönbözteti az alacsony bipolaritási hajlammal rendelkezôket a normál kontrollcsoporttól (k-means klaszterezési eljárással 67%-os találati valószínûség). Következtetés: A szubjektív élményváltozások tesztelésén alapuló szûrômódszerekkel kiszûrt, szkizotípia vagy bipolaritás felé alacsony kockázatot mutató egészséges egyetemisták egyes célzott laboratóriumi módszerekkel jól elkülöníthetôk. A bipolaritási hajlamra az aktigráfiás elemzések és egyes temperamentum-mutatók utalnak, a szkizotípiás fejlôdés kockázatát a szelf-ágencia élmény hiányosságai és a szemmozgászavarok jelzik. Támogatás: A kutatás a GINOP-2.3.2-15-2016-00037 IoLT címû projekt keretében készült.

URLhttps://m2.mtmt.hu/api/publication/32288253
Page last modified: July 1, 2024